آخرین بروز رسانی اخبار سایت شنبه 24 آذر 1397
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

  

 
 
مشارکت بنگاه‌های اقتصادی در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی برای اهدای نمونه سلول‌های بنیادی خون‌ساز در محک آغاز شد.
 
محک براساس بیانیه مأموریت خود و در راستای حمایت همه‌جانبه از کودکان مبتلا به سرطان، بخش پیوند سلول‌های بنیادی بیمارستان فوق‌تخصصی خود را سال 1390 تأسیس کرد ولی همواره با چالش تأمین سلول‌ بنیادی‌ خون‌ساز سازگار با کودک نیازمند به پیوند، روبرو بوده است. چرا که یک بیمار، حدود 25 درصد شانس دارد تا از والدین، خواهر، برادر یا خویشاوندان، سلول بنیادى دریافت کند. مواردی چون تک فرزندی نیز زمینه کاهش این شانس را فراهم کرده است. در این میان تعداد اندك اعضای داوطلب در مراکز پذیره‌نویسی و بانك‌هاي داخلي، و نیز هزینه بالای جستجوی اطلاعات در مراکز بین‌المللی، مشکلات انتقال نمونه از دیگر کشورها و عدم سازگاری ژنتیکی نمونه‌هاى دریافت شده از خارج کشور ضرورت توسعه مراکز پذیره‌نویسی داخلی را ایجاب می‌کند.
 
تأمین زیرساخت مورد نیاز در درمان سرطان با روش پیوند همواره از دغدغه‌های محک بوده و پس از سال‌ها بررسی، اینک راه‌اندازی مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز را در دستور کار خود قرار داده است. از آنجایی که یکی از چالش‌های مراکز پذیره‌نویسی، برآورده کردن هزینه‌های مرتبط با آزمایش و اقدامات مورد نیاز برای ثبت اطلاعات اهداکنندگان است، محک موفق شد تا پس از عقد تفاهم‌نامه‌ای و در قالب تعریف یک پروژه مسئولیت اجتماعی با بخش خصوصی، منابع مالی برای ثبت 5000 نمونه اولیه در مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز را فراهم آورد. براساس این تفاهم‌نامه یک‌ساله مقرر شده است تا یک شرکت خودروسازی معتبر هزینه انجام آزمایش تعیین HLAپنج هزار نمونه مربوط به داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز را برای ایجاد اولین مرکز پذیره‌نویسی غیردولتی و غیرانتفاعی در بیمارستان محک از طریق اختصاص مبلغی ثابت از محل فروش خودروهای خود تأمین نمایند.
 
در حال حاضر بیش از 3500 داوطلب نمونه بزاق خود را در مرکز پذیره‌نویسی محک ثبت‌ کرده‌اند تا نجات‌بخش جان یک بیمار نیازمند به پیوند باشند. از آنجایی که ارزش وجودی این مراکز به تعداد اطلاعات ثبت شده مطابق با استانداردهای جهانی است، بنگاه‌های اقتصادی نیز در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود کارکنان خود را جهت اهدای نمونه در این مرکز ترغیب کرده‌اند. مدیرمنطقه‌ای و کارکنان شرکت دارویی رُش (Roche) نیز به همین منظور در اسفند ماه 96 در محک حاضر شدند و نسبت به ثبت نمونه HLA خود اقدام کردند. 
 
امیدواریم به واسطه حضور نیکوکاران، ضمن دستیابی به اهداف انجمن جهانی کنترل سرطان (UICC)، این مرکز به بزرگ‌ترین مرکز پذیره‌نویسی خاورمیانه تبدیل می‌شود تا علاوه بر کودکان مبتلا به سرطان، فرصت زندگی به سایر بیماران نیازمند پیوند نیز اهدا شود.
 
ارسال این صفحه برای دوستان