آخرین بروز رسانی اخبار سایت سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

  

 
 
یاوران گرامی
پس از انتشار پیامی در فضای مجازی در خصوص دریافت کمک برای کودک 3 ساله با نام «حمیدرضا» مبتلا به رابدومیوسارکوما(نوعی سرطان در بافت‌های نرم بدن که در مورد حمیدرضا فکِ بیمار را درگیر کرده) ضمن آرزوی پیروزی برای همه قهرمانان کوچکمان در مبارزه با سرطان، نظر به پرسش یاوران از مؤسسه خیریه محک و به دنبال ایجاد هشتگی با عنوان «#حمیدرضا_سرطان_کازرون» به اطلاع می‌رساند که حمیدرضا از دی ماه 1395 تحت حمایت مؤسسه خیریه محک قرار گرفته و پرونده حمایتی‌اش در مددکاری با ضریب حمایتی 100 درصد تشکیل شده است و تمامی هزینه‌‌های مورد نیاز ایشان برای انجام مراحل درمانی پرداخت می‌شود. این کودک در حال حاضر در بیمارستان امیر شیراز درمان می‌شود.
 
از آنجایی که بر مبنای نیکوکاری و گرایش به انسان‌دوستی در میان مردمان کشورمان به تازگی امور خیریه در فضای مجازی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته، در برخی موارد اقدام به جمع آوری کمک‌هایی می‌شود که ممکن است باعث ایجاد ابهاماتی در خصوص وظیفه سازمان‌های حمایتگری چون محک برای یاوران آن سازمان‌ها شود. محک به عنوان سازمانی که پاسخگویی را وظیفه خود در برابر اعتماد همراهانش می‌داند، تأکید داردکه رفع این ابهامات مسئولیت این سازمان و پرسش در خصوص آن حق مبرهنی برای یاوران است. این سازمان حمایت همه جانبه از تمامی کودکان مبتلا به سرطان را وظیفه خود می‌داند و همواره در موارد مختلف که نمونه‌های آن در وبسایت موجود است به چنین مواردی رسیدگی و پاسخگویی شفاف کرده است.
 
 
بنابراین در خصوص موضوع حمیدرضا نیز پاسخ به ابهامات زیر ضروری است:
 
1.محک چگونه هزینه‌ها را به خانواده کودکان مبتلا به سرطان پرداخت می‌کند؟
نحوه پرداخت هزینه‌های درمانی در خیریه محک براساس دستورالعمل‌های سازمان به دو صورت است. مبالغ یا به طور مستقیم به مراکز درمانی پرداخت می‌شود یا پس از دریافت فاکتور پرداخت شده به خانواده باز گردانده می‌شود. دلیل این امر آن است که محک به منظور مصرف دقیق، بهینه، تخصصی، حفظ امانتداری و خلق ارزش بیشتر روی کمک‌های مردمی نمی‌تواند مبالغ نقدی حاصل از کمک‌های مردمی را به طور مستقیم در اختیار خانواده کودکان قرار دهد. بر همین اساس درخصوص درمان «حمیدرضا» نیز محک هزینه انجام این PT اسکن را به طور مستقیم با ارائه پیش فاکتور به مرکز درمانی پرداخت می‌کند. در این زمینه با مرکز درمانی مورد نظر در شیراز نیز مذاکرات انجام شده و پرداخت تمامی هزینه‌ توسط محک انجام می‌شود و به خانواده کودک نیز اطلاع‌رسانی شده است و بیمار در تاریخ 1397/6/5 جهت انجام PT اسکن مراجعه می‌کند.
 
2. آیا در صورت جمع‌آوری کمک برای یک کودک خاص در صفحات مجازی یا توسط سایر مؤسسات خیریه، حمایت و کمک‌های محک به آن خانواده قطع خواهد شد؟
خیر. چنین اتفاقی روی نمی‌دهد و در مورد حمید رضا نیز اتفاق نیفتاده است. لازم به توضیح است که همه کودکان مبتلا به سرطان زیر 16 سال از شروع تا پایان مراحل درمان خود بدون هرگونه گزینش و تبعیضی تحت حمایت محک قرار می‌گیرند و این مؤسسه هزینه‌های درمانی و حمایتی ایشان را پرداخت می‌کند. خارج شدن آنها از حمایت محک تنها به درخواست خانواده و عدم مراجعه برای دریافت خدمات محک با وجود پیگیری‌های بخش خدمات حمایتی اتفاق خواهد افتاد. 
 
3. آیا همه هزینه‌های درمان حمید رضا پرداخت شده است؟
ارائه گزارش خدمات ارائه شده به کودکان تحت حمایت محک به صورت فرد به فرد در چارچوب کاری و اصول حرفه‌ای حاکم بر این سازمان قرار ندارد و این مؤسسه جهت رعایت کرامت انسانی و حریم شخصی خانواده‌ها، از این اقدام اجتناب می‌کند. اما زمانی که این افراد راساً به درج اطلاعیه کمک در رسانه‌ها به ویژه شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند، انتظار یاوران محک، پاسخگویی سازمان در ارتباط با مورد مطرح شده است. به اطلاع می‌رسانیم که هزینه‌ پرداختی به خانواده حمیدرضا تاکنون حدود 11 میلیون و 470 هزار تومان (شامل هزینه‌های بیمارستان، دارو، آزمایشگاه، ام آر آی، ویزیت پزشک، تغذیه، رفت و آمد، اقامت، تهیه لباس، عیدی و...) بوده است که حدود 2 میلیون تومان از این پرداختی‌ها مربوط به هزینه‌های رفت و آمد از کازرون به شیراز و همچنین اقامت این خانواده است. از زمان تحت درمان قرار گرفتن این کودک کلیه هزینه‌های درمانی و قانونی مورد نیاز وی توسط محک پرداخت شده است. تنها هزینه‎ای که توسط محک پرداخت نشده مبلغی بوده است که پس از بررسی‌های تخصصی مددکاری مشخص شده است که به دلیل نامتعارف بودن نوع هزینه پرداخت آن خارج از اصول و قوانین مالی این سازمان بوده و محک تاکنون برای هیچ کودکی این نوع هزینه را پرداخت نکرده است.
 
 
محک ضمن قدردانی از نیت خیرخواهانه افرادی که در اندیشه کمک به همنوع هستند، از نیکوکاران گرامی درخواست می‌کند قبل از هرگونه اقدام برای کمک‌های جمعی در شبکه‌های اجتماعی از جزییات یا صحت موضوع از طریق تماس با مؤسسه خیریه محک با شماره 23501285 اطلاع کسب کرده و سؤالات یا ابهامات خود را مطرح فرمایند. محک در اولین فرصت پاسخ خود را ارائه خواهد کرد تا نیکوکاران بتوانند کمک‌های خود را در اثربخش‌ترین حالت ممکن و با حفظ منافع تمامی کودکان مبتلا به سرطان ارائه کنند. امیدواریم با مشارکت و همراهی شما هیچ خانواده‌ای در مسیر درمان فرزند خود تنها نماند و کودکان مبتلا به سرطان، همه حمایت‌هاي لازم را به‌طور یکپارچه در سراسر ایران دریافت کنند.
ارسال این صفحه برای دوستان