0 کمک آنلاین

داوطلبان

  • ۲۸ بهمن ۹۸
  • 14429 بازدید
  • 0 دیدگاه

داوطلبان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های محک هستند که با در اختیار قرار دادن وقت، دانش، تخصص و تجربه خود، محک را در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان همراهی می‌کنند. محک فعاليت خود را با داوطلبان شروع کرده است و بنیان‌گذار مؤسسه، هیأت امنا و هیأت مدیره مؤسسه به شکل داوطلبانه در محک فعالیت می‌کنند؛ در واقع فعالیت داوطلبان قدمتی به اندازه قدمت محک دارد. زنده‌یاد پرفسور پروانه وثوق،  نام آورترین پزشک متخصص در زمینه‌ سرطان اطفال نیز به تا آخرین روز حیات خود داوطلب محک بود.

داوطلبان که عضوی از خانواده بزرگ محک هستند، با فعالیت خود کودکان مبتلا به سرطان را در روزهای سخت درمان همراهی می‌کنند. عضویت در این خانواده علاوه بر ایجاد حس خوب درونی، باعث ادای مسئولیت اجتماعی فرد در قبال جامعه می‌شود. این رابطه که به صورت دو سویه تعریف می‌شود، برای محک نیز اهمیت دارد چرا که:

  • محک مانند هر سازمان مردم‌نهاد دیگر، هویت اجتماعیش را از نیروهای داوطلبش کسب می‌کند.
  • نیروهای داوطلب با برآوردن نیازهای اجرایی مؤسسه خیریه محک، باعث کاهش هزینه مؤسسه به دلیل عدم نیاز به استخدام نیروهای موظف می‌شوند.
  • داوطلبان محک با انجام فعالیت‌هایی چون برگزاری بازارچه‌های خیریه، در زمینه تأمین هزینه‌های درمانی و حمایتی کودکان مبتلا به سرطان مشارکت می‌کنند.
  • هر داوطلب پس از مدتی، بدل به سفیر محک می‌شود، سفیری که پیام و رسالت این مؤسسه را در سطح جامعه گسترش می‌دهد.

در سی سال گذشته محک همواره در مسیر رشد قرار داشته است و به تبع آن، گروه داوطلبان نیز رشدی دائم را تجربه کرده است: جمع کوچک داوطلبان محک در سه دهه پیش تعدادشان از انگشتان دو دست فراتر نمی‌رفت ولی در حال حاضر سالانه چند صد نفر به تعداد داوطلبان افزوده شده و این گروه به طور پیوسته با محک همکاری می‌کنند.

اولین و قدیمی‌ترین تشکل داوطلبان، گروه مددکاران مؤسسه خیریه محک است که سابقه فعالیت‌شان به سه دهه می‌رسد. پس از آن، گروه جوانان محک را می‌توان قدیمی‌ترین تشکل سازمانی دانست. امروز با استقرار سازمان داوطلبان، تمامی داوطلبان مؤسسه در زیر چتری واحد فعالیت می‌کنند.

 

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * دیدگاه شما