0 کمک آنلاین

چگونگی تشخیص و عوارض درمان سرطان

 • ۲۸ بهمن ۹۸
 • 14600 بازدید
 • 10 دیدگاه

چگونگی تشخیص سرطان

بر عکس عوامل مختلفی که در ابتلا به سرطان در بزرگسالان ذکر می‌شود مانند: تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات، آلودگی هوا و بسیاری عوامل متعدد دیگر، علل ابتلا به سرطان در کودکان تقریباً ناشناخته است.

شما جهت درمان فرزندتان می‌باید به پزشکان متخصص کودکان که فوق تخصص خون و سرطان هستند مراجعه نمایید. پزشک معالج کودک شما جهت تشخیص بیماری ممکن است از یک یا مجموعه‌ای از روش‌های تشخیص ذیل استفاده نماید.

 

آزمایش خون
خون کودک گرفته شده و انواع مختلف سلول های خونی از نظر طبیعی بودن تعداد و شکل ظاهری مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

تصویربرداری
شامل رادیولوژی (عکس برداری)، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و اسکن استخوان است.

نمونه برداری
معمولا برای تشخیص قطعی بسیاری از سرطان‌ها ضروری است در نمونه‌برداری یا بیوبسی سلول‌ها یا بافت‌های قسمت خاصی از بدن برداشته شده شده و زیر میکروسکوپ بررسی می‌گردند. این نمونه برداری از بافت های مختلف بدن مانند: غدد لنفاوی‌، مغز استخوان یا مایع نخاعی انجام گیرد این کار تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گردد و کودک هیچ دردی را احساس نمی‌نماید.

نمونه برداری از مایع نخاعی
سوزن مخصوصی به فاصله بین مهره‌های پشت وارد شده و مقدار کمی از مایعی که اطراف نخاع را فراگرفته برداشته می‌شود. این مایع در زیر میکروسکوپ به منظور پیدا کردن سلول‌های سرطانی بررسی می‌شود این کار تحت بی حسی موضعی انجام می‌گردد و کودک هیچ دردی را احساس نمی‌نماید. برای بیمارانی که استرس دارند این اقدام با استفاده از بی‌هوشی در اتاق عمل انجام و سبب کاهش درد و اضطراب کودک می‌گردد.

آزمایش ژنتیک
توسط آزمایش ژنتیک که یکی از پیشرفته ترین روش های تشخیصی است عوامل ژنتیک بررسی می‌شود.

 

درمان های رایج در سرطان

درمان سرطان در سرطان های مختلف مشابه یکدیگر نیست. پزشک کودک شما و درجه سرطان، نوع درمانی که با توجه به شواهد علمی با نوع سرطان کودک مطابقت دارد را تعیین می نماید. در بیشتر موارد درمان‌های ترکیبی برای بیماران توصیه می‌گردد و در مان‌های رایج در سرطان شامل شیمی درمانی پرتو درمانی و جراحی است.

شیمی درمانی
استفاده از داروهایی است که در توانایی رشد و گسترش سلول های سرطانی اختلال ایجاد می‌نمایند.

پرتودرمانی
از اشعه ایکس با انرژی بالا برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می‌شود.

جراحی
در بعضی از انواع سرطان ها مانند تومورهای مغز و نخاع و یا استخوان، پزشک معالج پیشنهاد جراحی را می‌دهد.

عوارض درمان سرطان

درمان در سرطان مانند درمان سایر بیماری ها دارای عوارضی جانبی است که این عوارض موقتی می باشند و جای نگرانی نیست و پس از اینکه درمان متوقف گردید این عوارض رفع خواهد شد. خستگی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، ریزش مو از اهم این عوارض می باشند.

دیدگاه‌ها

 1. پاسخ
  داریوش صفائی 4 سال پیش

  کاش ثروتمند بودم و کاری میتوانستم برای دردمندان بکنم.

  • پاسخ
   مؤسسه خیریه محک 3 سال پیش

   با سلام و احترام
   از همراهی شما به کودکان مبتلا به سرطان صمیمانه سپاسگزاریم. محک قدردان تمامی یاورانی است که در حد توانایی خود با قدمی، قلمی و درمی فرزندان این سرزمین را در روزهای سخت درمان همراهی می نمایند. قدردان مهرتان هستیم و برایتان آرزوی سلامتی داریم.

 2. پاسخ
  فرهاد نیکان 3 سال پیش

  سلام
  من پدرم با سرطان فوت کردن برای همین با تمام وجود درک میکنم برای همین تا توانم باشه سعی میکنم در خدمت این کودکان باشم با کمک ناچیز خودمون

  • پاسخ
   مؤسسه خیریه محک 3 سال پیش

   با سلام و احترام.
   از اینکه خبر از دست دادن پدر عزیزتان را شنیدیم بسیار متاسفیم. ما در محک به خوبی می‌دانیم که غم از دست دادن عزیز چقدر سخت است. محک را در غم خود شریک بدانید. نیت خیر شما برای ما بسیار ارزشمند است و از اینکه همراهانی چون شما داریم که در هر شرایطی کودکان مبتلا به سرطان را فراموش نمی‌کنند افتخار می‌کنیم.
   برای شما صبر و برای پدرتان آرامش آرزومندیم و امیدواریم با همراهی نیکوکاران نیک اندیشی چون شما روزی سلامتی همه کودکان مبتلا به سرطان را جشن بگیریم.

 3. پاسخ
  مجید ملک 2 سال پیش

  با سلام
  از خداوند برای تمامی دست اندرکاران فرشته های زمینی در موسسه محک آرزوی سلامتی و تندرستی دارم .

  • پاسخ
   مؤسسه خیریه محک 2 سال پیش

   با سلام و احترام
   از توجه شما به پیام محک سپاسگزاریم. حمایت از کودکان مبتلا به سرطان وظیفه محک است و همراهی شما یاوران عزیز نشان از اندیشه زیبای کمک به همنوع دارد. قدردان مهرتان هستیم.

 4. پاسخ
  محسن حیدری 1 سال پیش

  با سلام
  درود خداوند بر شما
  از احداث کننده این موسسه و هر عزیزی که از ابتدای این مسیر به هر نحوی دسترسی ایجاد کرده‌؛برای این قهرمانهای کوچک ایران زمین که شاد باشن و سلامت
  انسانهای باارزش و باشرف؛
  سر سلامتی، شاد کامای همیشه همراهتون باشه.

 5. پاسخ
  محسن حیدری 1 سال پیش

  با سلام
  درود خداوند بر شما
  از احداث کننده این موسسه و هر عزیزی که از ابتدای این مسیر به هر نحوی دسترسی ایجاد کرده‌؛برای این قهرمانهای کوچک ایران زمین که شاد باشن و سلامت
  انسانهای باارزش و باشرف؛
  سر سلامتی، شاد کامامی همیشه همراهتون.

 6. پاسخ
  مالک نوروزی 4 هفته پیش

  به تمام عزیزان دست اندر کار مجموعه محک خدا قوت عرض میکنم

  • پاسخ
   مؤسسه خیریه محک 2 هفته پیش

   سلام و وقت بخیر. قدردان مهر و همراهی ارزشمند شما با موسسه محک هستیم.

دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * دیدگاه شما