0 کمک آنلاین

خدمات ارائه شده به خانواده کودکان مبتلا به سرطان

  • ۲۸ بهمن ۹۸
  • 17935 بازدید
  • 1 دیدگاه

مشاوره فردی:
مشاوره فردی یک گفت وگوی تخصصی دو نفره است. بیمار مبتلا به سرطان و خانواده ی او، به سبب تغییرات ایجاد شده در سبک زندگیشان، بر اساس بیماری، با مسائلی مواجه می‌شوند که خود قادر به حل آن نیستند و یا سوالاتی درذهنشان پدید می­‌آید (چرا من؟ چگونه کنار بیایم؟ و …) که پاسخگویی به آن‌ها نیاز به مداخله متخصص روانشناسی دارد. روانشناسان محک با توجه به تجربه علمی و صلاحیت حرفه‌ای خود به آن‌ها کمک می‌کنند تا به حل مشکلاتشان پرداخته و با مسائل سازگاری بیشتری پید ا کنند. مشاوره‌های فردی ارائه شده در محک زمینه­‌هایی چون اضطراب، افسردگی، استرس پس از سانحه، فرزند پروری، تعارضات زناشویی، مداخلات در حوزه بیمار، آموزش روانشناختی و … را شامل می­‌شوند.
گروه درمانی:
گروه درمانی فضایی شبیه یک خانواده را دارد. گروه درمانی  به افراد کمک می­کند تا سلامت روانی خود را بهبود بخشند. واحد روانشناسی محک، با بهره گیری از تخصص روانشناسان خود، سعی می‌کند، به شکل ثابت و مرتب، گروه درمانی‌هایی با موضوعات مرتبط با بیماری فرزند را برای والدین ترتیب دهد. هر گروه، شامل حداقل یک روان درمانگر و مددکار و دو یا چند نفر از والدین کودکان بیمار است. با توجه به شرایط پاندمی کرونا و با تاکید بر رعایت اصول فاصله گذاری اجتماعی، در حال حاضر امکان برگزاری گروه درمانی وجود ندارد، و بخش روانشناسی در صورت نیاز با استفاده از پیام رسان‌های اینترنتی، به گروه درمانی والدین می­‌پردازد.
مشاوره تلفنی:

با توجه به رسالت اصلي موسسه خيريه محك و توجه به شعار عدالت در ارائه ي خدمت، با هدف خدمت رساني مساوي به سراسر كشور، بخش روانشناسي ارائه ي خدمات مشاوره اي و روان درماني خود را به صورت تلفني و از راه دور ايجاد كرده است تا بتواند سرويس هاي تخصصي خود را به سراسر كشور و به صورت متوازن ارائه دهد.

ارجاع به روان‌پزشک:
بعضی از بیماران و یا خانواده ایشان هم­زمان با دریافت خدمات روان­شناسی، به دریافت دارو نیز نیاز دارند. بخش روانشناسی در چنین مواردی خانواده و یا بیمار را به روانپزشک معرفی می‌نماید تا اثربخشی روان‌درمانی نیز بالاتر رود.
سوگ درمانی:

سوگ از دست دادن هر شکل از پیوند عاطفی است. سوگ پدیده‌ای پیچیده با عوارض روحی متعدد است که در صورت حل نشدن و عدم گذر از آن، سبب بهم ریختگی خط پایه زندگی و ایجاد اختلال در عملکرد اجتماعی خانواده خواهد شد. از آنجایی که روان‌شناسان محک، با موضوع بیماری مزمن سرطان درحوزه سلامت روان مواجه هستند، ضرورت پرداختن به سوگ در مورد خانواده‌های تحت حمایت محک حائز اهمیت است و از سال ۱۳۹۸ کلینیکی تحت عنوان «کلینیک سوگ» با هدف درمان تخصصی سوگ فرزند، توسط محک تشکیل شد. این کلینیک اولین کلینیک تخصصی درمان سوگ فرزند مبتلا به سرطان در ایران است. کلینیک سوگ با کمک بخش روان‌شناسی به منظور برگشت به اجتماع و ایجاد پویایی و توان مجدد در خانواده‌هایی که فرزند خود را از دست داده‌اند تشکیل شد. در کلینیک سوگ به صورت تخصصی به خانواده‌هایی که دچار فقدان فرزند خود شده‌اند کمک می‌شود تا بتوانند با کمترین آسیب روانی به زندگی خود ادامه دهند. ارائه سرويس هاي تخصصي و درماني دراين مركز به صورت فردي و گروهي، تلفني وحضوري انجام مي گردد، همین امر باعث شده است تا گسترش خدمات کلینیک سوگ به استان‌های دیگر مورد توجه قرار گیرد و این اقدام عملیاتی و ارزیابی‌ها در شهرستان هم اجرا گردد.

دیدگاه‌ها

  1. پاسخ
    محمد صدیق فتحی 1 سال پیش

    سلام گواهی سابقه بیماری فرزندم را میخام به اسم آریان فتحی

دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * دیدگاه شما