0 کمک آنلاین

درمان کودکان مبتلا به سرطان به همراه حفظ سلامت دندان‌ها

  • ۲۵ فروردین ۰۱
  • 463 بازدید
  • 0 دیدگاه

با حمایت دندانپزشکان محک صورت می‌گیرد

درمان کودکان مبتلا به سرطان به همراه حفظ سلامت دندان‌ها

درمان بیشتر بیماری‌ها با عوارضی جانبی همراه است. بیماری سرطان نیز به عنوان یک بیماری سخت‌درمان، از همین قاعده پیروی می‌کند. تخریب دندان‌های کودکان، از جمله عوارضی است که با اثرات مخرب شیمی درمانی و پرتو درمانی بروز پیدا می‌کند. بر همین اساس در مراکز درمان سرطان اطفال، چون بیمارستان محک، تیم دندانپزشکی، یکی از چندین گروهی است که همزمان و در کنار سایر پزشکان، مراحل درمان کودک را پیش می‌برند تا کیفیت زندگی کودکان مبتلا به سرطان حفظ شود.

بخش دندانپزشكي محک با كمك افراد خير، والدين دندانپزشك بيماران تحت درمان و حمايت محك و با توجه به علاقه‌مندي مسئولان دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و با حمايت مرحوم پرفسور وثوق و مسئولان بيمارستان و مؤسسه محك از سال ۱۳۸۷ فعاليت خود را آغاز کرده است. این بخش در حال حاضر با حضور دندانپزشکان موظف و داوطلب، برای سلامت دهان و دندان‌ در کودکان مبتلا به سرطان و بهبود یافته تحت حمایت محک فعالیت می‌کند.

آسیب‌دیدگی دندان‌های در کودکانی که پیش از پنج‌ سالگی و قبل از رشد دندان‌های دائمی، تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند و یا کودکانی که درمانشان با پرتودرمانی سر و گردن – دهان یا غدد بزاقی – تکمیل می‌شود، افزایش می‌یابد. این مشکلات به شکل‌های مختلفی چون افزایش احتمال پوسیدگی درمان، کوتاه یا نازک شدن ریشه دندان، ایجاد شیار، لکه و حفره‌های سفید بر دندان به دلیل اختلالات رشد مینای دندان، داشتن دندان‌های کوچک و ریز، بیماری‌های لثه و اختلال در رویش دندان‌های دائمی خود را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است خستگي مفرط بيمار مبتلا به سرطان نیز باعث مي‌شود كه او توجه كمتري به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشد.

ارائه خدمات حمایتی و درمانی به کودکان مبتلا به سرطان در چارچوب استانداردهاي ملي و بين‌المللي و کاهش عوارض درمان سرطان از جمله مأموريت‌های محک است. محک امیدوار است بتواند زمینه نگرانی خانواده‌ها را در مسیر درمان را کمتر کرده و شرایطی را ایجاد کند تا کودکان شادمانه‌تر روزهای درمان را سپری کرده و آرزوی آنها از بودن یا نبودن، به چگونه زیستن در آینده تغییر دهد.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * دیدگاه شما